Czym się wyróżniają najlepsze katalogi stron?

W ostatnim czasie olbrzymia fala krytyki spadła właśnie na różnego rodzaju katalogi SEO. A jednak nie powinno się traktować ich wszystkich tak samo i z automatu je od siebie odrzucać, uznając je za niskowartościowe lub nawet totalnie bezwartościowe, bo jednak wciąż działają na rynku takie katalogi stron, które pomagają witrynom się promować – a już zwłaszcza tym nowym. Taki katalog trzeba po prostu znaleźć. A jak to zrobić?

Dobrym katalogiem będzie ten, który pomimo upływu lat przetrwał na rynku, czyli może wykazać, że od dłuższego czasu istnieje już w sieci. Kiepskie i słabe platformy już dawno temu zostały wygryzione przez konkurencję. Udało się zostać wyłącznie tym najlepszym, a to takie katalogi stron są warte wykorzystania. Katalog, tak jak i chociażby firma czy każda inna strona, musi mieć w pewnym sensie doświadczenie. Warto też sprawdzić – jeśli istnieje taka możliwość – kto tak naprawdę się nim zajmuje. Obsługa katalogów nie jest prosta. Jeżeli mają one dobrze działać, opiekę powinna sprawować nad nimi większa grupa moderatorów, a nie pojedyncza osoba.

Płynnie przechodzimy do drugiego niemalże tak samo ważnego aspektu. Dobre katalogi firm i stron zawsze będą katalogami moderowanymi. Z tym nawet nie ma co polemizować. Katalog po prostu musi być moderowany, bo w przeciwnym wypadku zostanie zasypany gigantyczną ilością bezwartościowych i niezweryfikowanych stron, które obniżą skuteczność działania samego katalogu. To akurat łatwo można sprawdzić. W opisie każdego katalogu, występującym chociażby na jego stronie, powinna pojawić się wzmianka o tym, czy jest on moderowany czy nie. Niemoderowane katalogi na ten moment nie są już warte uwagi. Na pewno nie opłaca się z nimi współpracować.

Do samego wybranego katalogu powinny też odsyłać jak najbardziej wartościowe i jakościowe linki, umieszczane na innych serwisach. Warto również przyjrzeć się nieco dokładniej zawartości platformy. Ocenić, czy publikowane na niej opisy stron bądź firm są unikalne i w miarę ciekawe oraz jakościowe. Oczywiście w katalogu nie mogą występować strony, które działają w sposób nielegalny. To wszystko trzeba sobie sprawdzić, zanim rozpocznie się pozycjonowanie stron z pomocą tego rodzaju narzędzi.