Nadzór nad pracą na wysokości

Praca na wysokości to praca na wszelkiego rodzaju rusztowaniach, kominach, budowlanych konstrukcjach czy innych podwyższeniach. Muszą znajdować się one co najmniej 1 metr nad ziemią (nad poziomem terenu bądź podłogi). Jest to zadanie ryzykowne, może zagrażać życiu i zdrowiu pracownika.

Właśnie z tego powodu pracodawca ma obowiązek utrzymać pewne standardy pracy na wysokości. Ryzyko wypadku czy urazu musi zostać zminimalizowane. Żeby w ogóle pracować na wysokości, trzeba spełnić listę wymagań. Należy posiadać aktualne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy o takim charakterze, odbyć specjalne szkolenie BHP i rozumieć ryzyko, jakie niesie za sobą praca na wysokości.

Pracodawca musi za to zapewnić nadzór nad pracą na wysokości, zapewnić szkolenia BHP i instruktaż stanowiskowy oraz odpowiednie środki ochrony (balustrady bądź, jeśli nie jest możliwe ich zamontowanie, siatki bezpieczeństwa czy inne adekwatne zabezpieczenia; pracownik powinien mieć przy sobie zawsze, będąc na wysokości, szelki bezpieczeństwa z linką bezpieczeństwa). Praca musi być zaplanowana w taki sposób, by pracownik nie musiał się wychylać poza poręcze balustrady.

Jeśli praca odbywa się na wysokości powyżej 1 metra to pracodawca, zgodnie z polskim prawem, musi zamontować balustrady. Składać się one powinny z poręczy ochronnych (umieszczone na odpowiedniej wysokości) i krawężników (ich wysokość minimalna również jest określona, wynosi ona 0,15 metra).

Prace na wysokości należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych. Kandydaci do tego rodzaju pracy powinni również sami zastanowić się, czy mają do tego predyspozycje, i skupić się na szkoleniach. Ryzyko jest duże, stąd wszystkie te przepisy o bezpieczeństwie i higienie pracy.