Nagrobki w Krakowie z marmuru, granitu i piaskowca

Stawiając pomnik nagrobny, chcemy mieć pewność, że nagrobek przetrwa próbę czasu w niezmienionej postaci, odporny na niszczycielskie działanie mrozu i kwaśnych związków obecnych w wodzie deszczowej. Pod tym względem nic nie przebije szlachetnego kamienia, a prym wiodą marmur, granit i piaskowiec. Który z nich sprawdzi się najlepiej?

MARMUR
Ukochany kamień artystów odznacza się piękną pastelową kolorystyką i ciekawą fakturą. Pomnik wykonany z marmuru z pewnością zachwyci klasycznym pięknem i uroczystym przesłaniem. Najpiękniejsze nagrobki w Krakowie, Warszawie, czy na wielkich nekropoliach świata wykonano właśnie z marmuru. Jednak kamieniarze lojalnie uprzedzają, że jakkolwiek obdarzony wielką urodą, ten szlachetny materiał nie wytrzymuje polskiego klimatu. Za sprawą skaczących temperatur szybko ulega erozji i źle znosi kwaśne deszcze, które rozpuszczają wapienną skałę, wypłukują ją i prowadzą do znacznych ubytków w substancji.

GRANIT
Granit jest bardzo cenionym surowcem w kamieniarstwie. Wprowadza do przestrzeni sakralnej element ponadczasowej wzniosłości i szlachetnego ascetyzmu. Decydując się na pomnik z tego kamienia słusznie oczekujemy, że nie draśnie go ząb czasu. Granit bowiem jest materiałem bardzo trwałym, odpornym na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne warunki atmosferyczne. Piękna bryła z granitu zawsze zwróci uwagę swoją elegancją, a sam kamień jest łatwy w utrzymaniu i nie wymaga wielu zabiegów konserwacyjnych.

PIASKOWIEC
To bardzo popularny rodzaj materiału na pomniki. Pod względem trwałości nie może on jednak konkurować z granitem. Na jego korzyść przemawiają naturalne piękno skały, powszechna dostępność i przystępna cena. Piaskowiec wymaga starannej pielęgnacji, co pociąga pewne koszty i jest zajęciem czasochłonnym. Należy o tym pamiętać, wybierając ten rodzaj surowca.

RENOMOWANA FIRMA KAMIENIARSKA
Stawianie pomnika zaczyna się od znalezienia kamieniarza. Wystukując w Internecie „zakład kamieniarski Kraków”, czy gdziekolwiek bądź od razu widać, że kamieniarstwo przeżywa boom, i znalezienie fachowca nie sprawi trudności. Aby jednak uniknąć rozczarowania, zawsze lepiej zlecić usługę firmie z tradycjami i ustaloną renomą. Cieszące się dobrą opinią zakłady kamieniarskie stawiają nagrobki wyłącznie z wysokiej klasy materiałów, na które udzielają gwarancji. Posiadają odpowiednio wyposażony park maszynowy, gdzie dzięki umiejętnej obróbce kamień nabiera urody i cech trwałości. Pociąga to za sobą pewne koszty, ale tylko w ten sposób zyskujemy pewność, że nagrobek wytrzyma próbę czasu, a my godnie upamiętnimy bliskiego ( nagrobki w Krakowie – kamso-nagrobki.pl ).